9.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı MEB Kitabı Etkinlik Cevapları Sayfa – 161 (Yeni Müfredat-Yeni Kitap)(2017-2018) | Dersimiz Edebiyat
Loading Posts...

9.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı MEB Kitabı Etkinlik Cevapları Sayfa – 161 (Yeni Müfredat-Yeni Kitap)(2017-2018)

 Hazırlık

1. Tarihî bir olayı konu alan bir romanda anlatılanlarla tarihî gerçeklik bire bir örtüşür mü? Tartışınız.

 

                Tarihsel gerçeklik önce tarihçinin, yani tarihsel olayları kaydeden kişinin değerlendirmesinden geçer. İnsanlar, tarihsel gerçeklikleri, olayları kaydeden tarihçinin yorumlarına, dünya görüşüne göre izlemek durumundadırlar. Yani tarihsel olayların yorumu bir bakıma sübjektif bir karakter taşır,

 

İlk elde erozyona uğrayan tarih, tarihî roman aşamasında kurgu denilen ikinci bir değişime girer. Roman yazarı ise tarihçinin malzemesini alır, muhayyilesinde yoğurarak, bilinmeyenler üzerine bir kurgu oluşturarak, tarih malzemesini yeniden insanların dikkatlerine sunar. Yazar, tarihsel gerçekliğin üzerine, tarihsel olmayan kurguya dayalı insan faktörünü ve onun yine tarihe konu olmayacak insan çevresini yerleştirerek eserini meydana getirir.

 

2. Millî Mücadele’nin Türk milleti açısından önemini belirtiniz.

 

                Milli mücadele 1919-1922 yılları arasında Türk milletinin verdiği mücadelenin adı olmuştur. İnanç ve birlik beraberlik içerisinde mücadelelerini vermişlerdi. Osmanlı İmparatorluğu artık yabancı devletlerinin kontrolü altına girmesi sonucunda artık kurtulması gerekiyordu. Bunun yerine Atatürk ve asker arkadaşlarınızın hareketi sayesinde TBMM açılarak Cumhuriyet ilan edilmiştir. Kısa süre sonra Osmanlı İmparatorluğunda olan padişah ve sultanlar sürgüne gönderildi.

Bağımsızlık adına verilmiş savaştır. Dış ülkelerin karışmasından kurtulmak için fermanlar okunmuştur. Milli mücadele Türk milletinin gösterdiği kahramanlıklar sayesinde belirli noktalara gelmiştir. Umutsuzluk olmamış ama kimileri destek vererek bu mücadelenin yerine ulaşmasını sağlamışlardır. Bugün yaşadığımız Cumhuriyet’in temeli atıldı hayat bulundu.

 

3. Millî Mücadele ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi aşağıdaki görsellerden de yararlanarak ifade ediniz.

Yükleniyor...