9.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı MEB Kitabı Etkinlik Cevapları Sayfa – 183 (Yeni Müfredat-Yeni Kitap)(2017-2018) | Dersimiz Edebiyat
Loading Posts...

9.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı MEB Kitabı Etkinlik Cevapları Sayfa – 183 (Yeni Müfredat-Yeni Kitap)(2017-2018)

 BEKTAŞ:

Beni sadrazam olarak düşünmeniz öylesine mutlu kılar ki beni, Sultanım, padişah olsam o kadar sevinemem.

KÖSEM:

Büyük sevinçlere layık bir yürek taşırsın, yüreğim bunun farkındadır, Bektaş. Mührü sana verdirmeyişim seni daha güvenli bir yerde bulundurmak içindir. Bilirsin, askerin başında duran

daha güçlüdür sadrazamlık mührünü taşıyandan, çünkü mührü taşıyan da silahı taşıyana dayanmak zorundadır. Davamızı sonuna dek yürütebilmemiz için senin bir çift sözüne bakması şart yeniçeri ocağının.

BEKTAŞ (memnun):

Sultanım her zaman en iyi olanı düşünür kendisi için de, kulu için de.

(…)

Yönetimi ele geçiren Kösem Sultan, çevresine topladığı Mustafa ve Bektaş Ağa gibi kişilerle devlet makamlarını idare etmeye başlar. İstanbul’da yaşayan halkın gıda ve yakacak gibi ihtiyaçlarını bu kişiler temin etmekte ve halka satmaktadır. Kösem Sultan; halkın gönlünü kazanmak için sadaka dağıtmakta, hayır işleri yapmaktadır. Turhan Sultan ise olanları çaresizlik içinde seyretmekte, bir yandan oğlu Mehmet’i çevredeki kötülüklerden korumaya çalışırken diğer yandan onun bir an önce yönetimi ele alması için uğraşmaktadır.

Kösem Sultan, Turhan Sultan’ı kendisi için bir tehdit olarak görmekte; Mehmet’i öldürterek yerine Şehzade Süleyman’ı tahta geçirmek için planlar yapmaktadır.

Yükleniyor...