9.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı MEB Kitabı Etkinlik Cevapları Sayfa – 209  (Yeni Müfredat-Yeni Kitap)(2018-2019)

 Yazarın Biyografisi

Turgut Özakman (1930-2013): Ankara’da doğdu. Ankara Erkek Lisesinde okurken Nurullah Ataç, Fethi Yücel, Cevdet Kudret ve Fevziye Abdullah Tansel gibi hocalardan ders aldı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi, bir süre avukatlık yaptı. Almanya’da tiyatro eğitimi aldı. TRT’de ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünde üst düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. Dramatik yazarlık dersleri verdi.

Özakman; tiyatro, senaryo, roman, inceleme alanlarında eserler vermiştir. Tiyatrolarında kuşak çatışması, töre, geçim sıkıntısı, aile, zorbalık, insanın değeri, sanat gibi konuları işlemiştir. Çok sayıda

ödülü bulunan sanatçının ilk oyunları geleneksel Türk tiyatrosundan izler taşırken sonraki oyunları modern tiyatro tekniğine uygundur. Hastane, Kanaviçe, Ocak, Ah Şu Gençler, Töre öne çıkan oyunlarıdır.

 

ZORLA EVLENME

Yaşlı ve zengin biri olan Sganarelle (Sganarel), genç ve güzel bir kızla evlenmek ister. Kız ve kızın babası bu evliliğe razı olur. Sganarelle, bir işe girişmeden önce dostlardan akıl almak faydalıdır diye

bir dostundan akıl almak ister. Dostu bu evliliği uygun görmediğini söyler. Fakat Sganarelle kararından vazgeçmez. Sganarelle daha sonra evleneceği kız ile buluşur, onunla evlilik üzerine konuşur. Sganarelle’in içine şüphe düşer. Kız alışveriş yapmak üzere ayrılır. Sganarelle dostu ile yine karşılaşır. Sganarelle, dostuna evlenmeye dair içine bazı kuruntular düştüğünü söyler fakat dostu işi olduğu için onu dinleyemez, Sganarelle’e iki filozof komşusunu önerir. Sganarelle, kararsızlıktan kurtulmak için bu filozoflara fikir danışmaya gider. İki filozof felsefi yaklaşımlarına göre farklı farklı cevaplar verir. Sganarelle’in kafası iyice karışır.

 

 

Aşağıdaki bölüm Sganarelle’in her şeye şüphe ile yaklaşan Marphurius (Marfürüyüs) adlı filozofa

fikir danıştığı bölümden alınmıştır.

 

SAHNE VIII

MARPHURIUS, SGANARELLE

MARPHURIUS. — Benden ne istiyorsunuz, Senyör Sganarelle?

SGANARELLE. — Sayın üstat, ufak bir iş hakkında sizden fikir almak istiyorum: buraya onun için geldim. (Kendi kendine) Hele şükür, bu adam insanı dinliyor.

MARPHURIUS. — Sayın Bay Sganarelle, rica ederim bu konuşma tarzınızı değiştirin. Bizim felsefemiz

kesin cümleler kullanmamayı, her şeyden şüphe ile bahsetmeyi, yargıyı daima geri bırakmayı emreder. Bu sebeple siz de “geldim” dememelisiniz, “bana öyle geliyor ki geldim” demelisiniz.

SGANARELLE. — Bana öyle geliyor ki mi?

MARPHURIUS. — Evet.

SGANARELLE. — Tuhaf şey! Elbette bana öyle gelir, çünkü öyledir.

MARPHURIUS.— Böyle bir sonuç çıkarılamaz. Bir şey gerçek olmadan da size öyle gelebilir.

SGANARELLE. — Nasıl? Benim buraya geldiğim gerçek değil mi?

MARPHURIUS.— Belli olmaz, biz her şeyden şüphe etmek zorundayız.

SGANARELLE. — Ne? Demek ben burada değilim ve siz benimle konuşmuyorsunuz?