9.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı MEB Kitabı Etkinlik Cevapları Sayfa – 227 (Yeni Müfredat-Yeni Kitap)(2018-2019)

 

çikolatası. Kartpostallarda gölde kuğu kuşları, (…) göle dökülen minare boyu fıskıye.

İstanbul’da Almancı ittihatçılar iktidarda ve imparatorluk çökmekte… Cenevre sefaları, “servet-i kazibe”nin son kırıntıları, düzen kaçınılmaz olarak çökecektir. Arkası ne olacak daha belli değil o sıralarda.

Türkiye’de olup bitenler? Gençler toplaşıp bunu tartışıyorlar sabahlara kadar. Lozan’da Türk Talebe

Cemiyeti Başkanı Saracoğlu Şükrü adında ateşli bir delikanlı. Arif’i çok seviyor. Öğrenci sokak geçitlerinde, törenlerinde Türk bayrağını hep Arif taşıyor.

“Fort comme un turc!” diye haykırıyor İsviçreli kadınlar hayranlıkla.

Peki, bu yaşantı, bu Maison Royale, bu bolluk? O yaşta kavrayamadığım bir şey ama, daha sonraları

anlayacaktım ki, Rumeli ve Anadolu’da, ailenin nerdeyse birer memleket büyüklüğünde “otlakıyeleri” var şurda burda… Preveze’den bu memleket büyüklüğündeki “otlakıyelerden” birtakım paralar geliyordu.

Babamın oradaki adamı, Ahmet Dino’nun Sultan’dan satın aldığı, Tepedelenli Ali Paşa’dan kalma çiftliklerin başında, mevsimi gelince binlerce koyun sahibi celeplerden “otlakıye” paralarını topluyor; her yıl gönderiyordu.

Savaş ilerledikçe, İmparatorluk eridikçe, Yunanlıların bu işe el koymamaları olanaksızdı elbet.

Evde hep misafir var dedim.

Kimler mi?

Kimler yok ki…

Anımsayabildiğim, örneğin Reşit Beyler…

Eski nazırlardan Reşit Bey, düşünceli, ciddi bir adam.

Kendi hep evde oturur, çalışır, bize seyrek gelir. Ona karşılık tombul ve güleç bir hanımefendi olan eşi ve çocukları hep bizdedir. “Reşit Bey’inkiler” altı kişi yanılmıyorsam. Anne, baba, arkasından Ekrem Reşit, mavi gözlü, sarı saçlı afacan bir çocuk; küçük kardeşi Cemal Reşit kısa pantolonlu; çıldırasıya müzik meraklısı tombul bir oğlan.