12. Sınıf Edebiyat Anlatmaya Bağlı Edebi Metinler Roman ve Öykü Testleri-6 (Test Çöz – Online)

12. Sınıf Edebiyat dersi Anlatmaya Bağlı Edebi Metinler Roman ve Öykü konulu 10 soruluk online test derledik. Dersimiz Edebiyat ailesi olarak başarılar diliyoruz.

12. Sınıf Edebiyat Anlatmaya Bağlı Edebi Metinler Roman ve Öykü Testleri-6 (Test Çöz - Online)

Tebrikler - 12. Sınıf Edebiyat Anlatmaya Bağlı Edebi Metinler Roman ve Öykü Testleri-6 (Test Çöz - Online) adlı sınavı başarıyla tamamladınız.

Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%.

Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1

Memduh Şevket Esendal'ın 1942 CHP roman armağanı yarışmasında beşincilik ödülünü aldığı, otobiyografik karakterli yapıtı aşağıdakilerden hangisidir?

A
Miras
B
Ayaşlı ve Kiracıları
C
Mendil Altında
D
Ev Ona Yakıştı
E
Otlakçı
Soru 2

Öykü ve tiyatrolarıyla tanınır. Güçlü bir gözlem yeteneği vardır. Toplumu ve bireyi mizahi yön­leriyle eleştirel bir biçimde ele alır. Öykülerinde büyük şehirlerde yaşayan sonradan görme tipleri konu edinmiştir. Tiyatrolarında meddah ve ortaoyunu tekniklerini ustaca kullanmıştır, işlediği tipleri şiveleriyle konuşturmuştur. Keşanlı Ali Destanı ve Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım adlı yapıtları en ünlü tiyatrolarındandır. Bu parçada tanıtılan sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

A
Orhan Asena
B
Haldun Taner
C
Peyami Safa
D
Sait Faik
E
Nezihe Meriç
Soru 3

Oyun, öykü ve romanlarıyla tanındı. Eserler­inde toplumsal değerlerin baskısı altında kalan insanların yaşadıkları olumsuzlukları; aile-birey, kadın-erkek ilişkilerini irdeledi. Toplumsal çö­zülüşün, umarsızlığa, yalnızlığa ittiği kimliklerin çelişkilerini ele aldı. Romanlarından başlıcaları: Fikrimin ince Gülü, Bir Düğün Gecesi, Yaz Sonu, Üç Beş Kişi'dir. Bu parçada sözü edilen sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

A
Orhan Pamuk
B
Oğuz Atay
C
Nezihe Meriç
D
Füruzan
E
Adalet Ağaoğlu
Soru 4

Türk öykü ve deneme yazarı olan sanatçı 1940'ta Kars'ta doğdu, i. Ü Hukuk Fakültesini ve İ.Ü Gazetecilik Enstitüsü'nü bitirdi. Öyküle­rinden "Çok Sesli Bir Ölüm" ve "Çözülme" TV filmi yapıldı. Bunlardan ilki, Uluslararası Prag TV Filmleri Tartışması'nda jüri özel ödülünü aldı. Öykülerinden bazıları şunlardır: Kent İlişkileri, Çapraz ilişkiler, Eşikte Duran insan, Kuyu, Köpekçe Düşünceler... Bu parçada tanıtılan sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

A
Rasim Özdenören
B
Nezihe Meriç
C
Vüsat O. Bener
D
Adalet Ağaoğlu
E
Füruzan
Soru 5

50 kuşağındandır, edebiyat dünyasına 1950'de New York Herald Tribune gazetesi ile Yeni İstanbul gazetesinin ortaklaşa düzenledikleri öykü yarışması için yazdığı Dost adlı öykü­süyle adım atmıştır, ilk kitabı Dost 1952’de Yaşamasız 1957'de yayımlanmıştı. Virüsü ve Bay Muannit Sahtegi'nin Notları adlı eserlerinin yanı sıra şiir ve tiyatro türünde eserler de vermiştir. Bu parçada sözü edilen sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

A
Rasim Özdenören
B
Vüs'at O. Bener
C
Yusuf Atılgan
D
Sait Faik
E
Bilge Karasu
Soru 6

Nobel Edebiyat Ödülü verilen ilk Türk romancısıdır. Romanlarında değişik anlatım tekniklerini kullandı. Yapısı sağlam romanlar yazdı. Cevdet Bey ve Oğulları ile Kara Kitap adlı romanlarında anlattığına benzer kalabalık bir ailede yetişti. Bu parçada tanıtılan sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

A
Orhan Pamuk
B
Orhan Kemal
C
Attila ilhan
D
Oğuz Atay
E
Yaşar Kemal
Soru 7

Edebiyatımızda "Çehov tarzı" denen durum öykücülüğünün temsilcisidir. Kendine özgü şiirsel bir anlatımı vardır. İstanbul öykücüsü olarak da tanınmıştır. Öykülerinde İstanbul'u, denizi, kıyıları, balıkçıları konu edinmiştir. İstanbul'un değişik yerlerinde; kalabalık içinde, köprü altlarında, balıkçılar arasında yaşamıştır Kahramanlarının duygu, düşünce ve hayallerini verirken kendi iç dünyasını, yalnızlığını an­latmıştır. Öykünün yanında roman ve şiir kitabı da vardır. Bu parçada sözü edilen sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

A
Memduh Şevket Esendal
B
Ömer Seyfettin
C
Sait Faik Abasıyanık
D
Yusuf Atılgan
E
Adalet Ağaoğlu
Soru 8

Yusuf Atılgan'dan sonra Türk edebiyatında ye­ni roman geleneğini sürdürmüştür. Modern ya­şama adapte olamayan bireyin topluma yaban­cılaşmasını başarı ile eserlerinde işlemiştir. Tutunamayanlar ve Tehlikeli Oyunlar adlı ro­manlarının yanında öykülerini Korkuyu Bekler­ken adlı kitapta toplamıştır. Tutunamayanlar adlı yapıtıyla da 1970'te TRT Roman Ödülü'nü kazandı. Bu parçada sözü edilen yazar aşağıdakilerden hangisidir?

A
Oğuz Atay
B
Ferit Edgü
C
Orhan Pamuk
D
Bilge Karasu
E
Vüsat O. Bener
Soru 9

Yusuf Atılgan, …………..adlı romanında psikolojik yabancılaşma ve yalnızlık, temasını işler. Romanda Zebercet'in içdünyasını, çelişki ve uyuşmazlıklarını gözler önüne serer. Yazar romanda kullandığı tekniği ve gözlemlerdeki başarısıyla beğeni toplamıştır. Bu parçada boş bırakılan yere, aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

A
Benim Adım Kırmızı
B
Tutunamayanlar
C
Sokaktaki Adam
D
Aylak Adam
E
Anayurt Oteli
Soru 10

Yazar, bu romanında on iki yıl Almanya'da sürgün hayatı yaşayan şair Ka'nın Türkiye'ye dönüşünden sonra Kars'taki günlerini an­latmıştır. Romanda Ka adlı şair kar altındaki hüzünlü şehri sokak sokak, dükkân dükkân tanıtmaya çalışır. Bu parçada tanıtılan yapıt, Orhan Pamuk'un hangi romanıdır?

A
Kara Kitap
B
Beyat Kale
C
Sessiz Ev
D
Yeni Hayat
E
Kar
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
10 tamamladınız.
error: Maalesef! İçerik kopyalanamaz.