12. Sınıf Edebiyat Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı Tiyatro Testleri-2 (Test Çöz – Online)

12. Sınıf Edebiyat dersi Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı Tiyatro konulu 10 soruluk online test derledik. Dersimiz Edebiyat ailesi olarak başarılar diliyoruz.

12. Sınıf Edebiyat Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı Tiyatro Testleri-2 (Test Çöz - Online)

Tebrikler - 12. Sınıf Edebiyat Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı Tiyatro Testleri-2 (Test Çöz - Online) adlı sınavı başarıyla tamamladınız.

Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%.

Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1

Amerika'da Washington Üniversitesi'nde tiyatro dersleri gören sanatçıda, tiyatro merakı çok küçük yaşlarda başlamıştır. Birer perdelik "Keziban, Allah'ın Dediği Olur” oyunlarından itibaren sonradan geliştireceği yolunu seçmiştir. Oyunları konu bakımından genel olarak üçe ayrılabilir: Konusunu köyden alanlar, tarihi oyunlar ve sembolik oyunlar. Bu parçada tanıtılan sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

A
Recep Bilgier
B
Necati Cumalı
C
Refik Erduran
D
Turgut Özakman
E
Turan Oflazoğlu
Soru 2

12.SINIF edebıyat testlerı

  

Bu parçadaki bilgi yanlışını gidermek için numaralanmış bilgilerden hangileri yer değiştirmelidir?

A
I ile II.
B
III ile V
C
III. ile V.
D
II. ile IV.
E
IV. ile V.
Soru 3

Aşağıdakilerden hangisi Cumhuriyet Dönemi tiyatro yazarlarından biri değildir?

A
Haldun Taner
B
Suut Kemal Yetkin
C
Necati Cumalı
D
Recep Bilginer
E
Turan Oflazoğlu
Soru 4

(I) Recep Bilginer, "isyancılar" adlı oyununda 1947 yılındaki Mersin'in Arslanköyü'ndeki muh­tar seçimlerini anlatır. (II) Köylülerin, sandık­larına sahip çıkarak istemedikleri muhtarın oyununu bozma çabalarını ve bunun sonu­cunda kendilerinin isyancı olarak nitelendiril­melerini işler. (III) Bu yapıt siyasi yönü kadar, kadın konusunu ele alması, köy kadınlarının etkinliğini vurgulaması yönünden de önemlidir. (IV) Yazar bu yapıtında genel ahlak anlayışı ile siyasi ahlak arasında bir bağlantı kurar. (V) "Parkta Bir Sonbahar Günüydü" adlı oyunu bu konuda yazılmış olanların en iyisidir? Bu parçada numaralanmış cümlelerin han­gisinde bilgi yanlışı vardır?

A
III
B
V
C
II
D
I
E
IV
Soru 5

Edebiyatımızda Amerikalının şahsında sömür­geciliğin en ciddi eleştirisi olan                 ……………..  adlı oyun, ince şiir diliyle yazdığı en başarılı yapıtı­dır Göngör Dilmen'in. Bu yapıtı da …………… gibi  absürt tiyatronun özelliklerini taşır. Bu parçada boş bırakılan yere aşağıda- kilerin hangisinde verilenler getirilmelidir?

A
Canlı Maymun Lokantası - Ayak Parmaklan
B
Devlet ve insan - Haşan Sabbah
C
Akad'ın Yayı - Ak Tanrılar
D
Midas'ın Kulakları - Midas'ın Kördüğümü
E
Deli Dumrul - Ben Anadolu
Soru 6

Günlük politikayı, insanın "güçlü olma" ihti­rasıyla yorumlaması onu tarihi konulara, dönemin önemli ihtilal hareketlerini ele almaya yöneltmiştir. Evrensel kavramları tarihte ve günümüzde arayan sanatçı "Tiyatro Tarihten Ne Alır" yazısında şöyle der: "Tiyatro tarihten yararlanır, tarihi kullanır; ancak tarihe teslim olmaz, kendisini bağlamaz. Kısacası, tiyatroyu tarih denetleyemez, hele tarihçi hiç." Bu parçada sözü edilen sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

A
Nazım Hikmet
B
Aziz Nesin
C
Necip Fazıl
D
Orhan Asena
E
Turgut Özakman
Soru 7

Aşağıdakilerden hangisi Reşat Nuri Güntekin'in, Osmanlı toplumundan Türk toplumuna geçilirken yaşanan sıkıntıları dile ge­tirdiği ve aynı adlı romanından tiyatroya uyarlanmış bir yapıttır?

A
Yaprak Dökümü
B
Yeşil Gece
C
Acımak
D
Çalıkuşu
E
Dudaktan Kalbe
Soru 8

Aşağıdaki tiyatro yapıtlarından hangisi Turan Oflazoğlu'nun tarihi oyunlarından biri değildir?

A
Korkut Ata
B
Yine Bir Gülnihal
C
Allah'ın Dediği Olur
D
IV. Murat
E
Kösem Sultan
Soru 9

(I) Turgut Özakman, kadın, kadın-erkek ve aile ilişkileri üzerinde belki de en çok duran ya- zarımızdır. (II) "Paramparça"da aile içinde karı- koca ilişkilerini anlatmıştır (III) "Kanaviçe"de kendilerini eve hapsedip hiç durmadan kanaviçe işleyen üç kızkardeşin yaşamındaki değişiklikleri dile getirmiştir. (IV) "Duvarların Ötesi"nde cezaevinden kaçan dört mahkûmun genç bir öğretmeni rehin almasını anlatmıştır. (V) "Fehim Paşa Konağı"nda kan davasını çarpıcı bir biçimde dile getirmiştir. Bu parçada numaralanmış cümlelerin han­gisinde bilgi yanlışı vardır?

A
V
B
II
C
I
D
III
E
IV
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
9 tamamladınız.
error: Maalesef! İçerik kopyalanamaz.