12. Sınıf Edebiyat Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı Tiyatro Testleri-4 (Test Çöz – Online)

12. Sınıf Edebiyat dersi Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı Tiyatro konulu 10 soruluk online test derledik. Dersimiz Edebiyat ailesi olarak başarılar diliyoruz.

12. Sınıf Edebiyat Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı Tiyatro Testleri-4 (Test Çöz - Online)

Tebrikler - 12. Sınıf Edebiyat Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı Tiyatro Testleri-4 (Test Çöz - Online) adlı sınavı başarıyla tamamladınız.

Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%.

Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1

Köyü ve köylüyü konu alan sanatçılarımızdan olan Fakir Baykurt bir eğitmenin çabasıyla çorak kamu arazisini ıslah eden Anakara yakınlarındaki Tozak köylülerinin topraklarını elinden alan yönetime olan kızgınlıklarını dile getirdiği  …………… adlı romanı oldukça tanınmıştır. Bu parçada boş bırakılan yere, aşağıda- kilerden hangisi getirilmelidir?

A
Yüksek Fırtınalar
B
Koca Ren
C
Tırpan
D
Kaplumbağalar
E
Yılanların
Soru 2

Toplumsal - gerçekçi edebiyatın önemli temsilcilerinden olan Orhan Kemal, ………….adlı romanında, toprakları elinden alınan köylülerin sonuçsuz mücadelelerini, …………….adlı romanında ise köy yaşamına uyum sağlamaya çalışan köy kökenli insanların çalıştıkları işyerlerindeki karşılaştıkları göçlükleri ve tedirginlikleri anlatmıştır. Bu parçada boş bırakılan yerlere, sırasıyla aşağıdakilerin hangisinde verilenler getiril­melidir?

A
Vukuat Var - Eskici ve Oğullan
B
Devlet Kuşu - Gavur'un Kızı
C
Kaçak - Hanımın Çiftliği
D
Kanlı Topraklar - Vukuat Var
E
Bereketli Topraklar Üzerinde - Kanlı Topraklar
Soru 3

Aşağıdakilerden hangisi Orhan Kemal'in öykü türünde yazdığı yapıtlarından değildir?

A
Devlet Kuşu
B
Mahalle Kavgası
C
Önce Ekmek
D
Grev
E
Çamaşırcının Kızı
Soru 4

Yapıtlarında Anadolu insanının töresel, ekonomik ve geleneksel yapısını sergileyen olaylara yer veren sanatçı "ağalık" kurumunun sömürüyü sürdümesiyle ilgili olaylara yer vermiştir. Bunlar dışında romanlarında, hapishane yaşamından köy ve kent sorunlarına uzanan toplumsal, psikolojik olaylara ve Cumhuriyet Dönemi'nde siyasal savaşımlarla ilgili olayları işlemiştir. Bu parçada kimi özellikleri verilen sanatçı, aşağıdakilerden hangisidir?

A
Kemal Tahir
B
Rıfat İlgaz
C
Sabahattin Ali
D
Yaşar Kemal
E
Orhan Kemal
Soru 5

Yaşar Kemal,…………..adlı yapıtında Toroslar'ın ardındaki bir köyün insanlarının, pamuk tarlalarında ırgatlık yapmak için Çukurova'ya gidişlerini, Türk köylüsünün doğayla savaşını, köylülerin sefaletini büyük başarıyla anlatmıştır., Bu parçada boş bırakılan yere, aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

A
Gök Bakır
B
ince Memed
C
Orta Direk
D
Çakırcalı Efe
E
Yer Demir
Soru 6

Aşağıdakilerden hangisi Sabahattin Ali'nin yapıtlarından değildir?

A
Değirmen
B
içimizdeki Şeytan
C
Ses
D
Kürk Mantolu Madonna
E
Çıkrıklar Durunca
Soru 7

Rıfat İlgaz 73 öyküden oluşmuş romanında, eğitimin okullardaki uygulamasını gülmece yoluyla eleştirmiştir. Bu romanı daha sonra sinemaya uyarlamıştır Kel Mahmut, Kalem Şakir, inek Şaban ve Güdük Necmi bu romanın unutulmaz kahramanlarındandır. Bu parçada tanıtılan yapıt, aşağıdakilerden hangisidir:

A
Bizim Koğuş
B
Şeker Kutusu
C
Karadeniz Kıyıcığında
D
Hababam Sınıfı
E
Radarın Anahtarı
Soru 8

Aşağıdakilerden hangisi Orhan Kemal'in romanlarından değildir?

A
Bereketli Topraklar Üzerinde
B
Eskici ve Oğulları
C
Gavur'un Kızı
D
Silindir Şapka Giyen Köylü
E
Devlet Kuşu
Soru 9

Sadri Ertem,…………………..adlı romanında Tanzimat döneminde başlayan kapitülasyonların neden olduğu felaket ve sarsıntıları dile getirmiştir. Bu cümlede boş bırakılan yere, aşağıda- kilerden hangisi getirilmelidir?

A
Bay Virgül
B
Düşkünler
C
Korku
D
Bir Varmış Bir Yokmuş
E
Yol Arkadaşları
Soru 10

Sanatçının öyküleri Türk edebiyatının en çarpıcı öykülerindendir. Bu öykülerindeki kahramanlar herkesin günlük yaşamda rastlayabileceği insanlardan seçmiştir. Bu karmanlar insanı güldürür: ancak hepsi de toplumun bir kesiminin aksaklığını ortaya koyar. Geriye kalan, it Kuyruğu ve Biz Adam Olmayız tanınmış öykü kitaplarındandır. Bu parçada tanıtılan toplumsal-gerçekçi sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

A
Yaşar Kemal
B
Aziz Nesin
C
Kemal Tahir
D
Sabahattin Ali
E
Orhan Kemal
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
10 tamamladınız.
error: Maalesef! İçerik kopyalanamaz.