Birbirinden İlginç, Çok Farklı Tavsiye Ettiğimiz Web Siteleri

Öncelikle amacımız birilerinin sitelerinin tanıtmak değil. İddia ediyoruz bu sitelerden bazılarını gerçekten daha önce görmediniz. Bu siteleri tanıdıkça bazılarının çok zekice hazırlandığını göreceksiniz ve bizlere hak vereceksiniz. İsterseniz uzatmadan hemen başlayalım.

1- Gurbettesiniz ve hayatınızın belli bir döneminin geçtiği şehri çok özlediniz. Ya da bir ülkeye seyahat ettiniz, bir daha da oralara gidemeyeceksiniz ama tekrardan oraları gezmek istiyorsunuz. İşte bu site sizi bir taksiye bindiriyor, istediğiniz şehri seçiyorsunuz ve şehrin sokaklarında dolaşmaya başlıyorsunuz. Hem de o şehirde çeken radyo ile seyahatinizi zevkli hale getiriyor.

SİTE:  driveandlisten.herokuapp.com

2- Açıktınız fakat neler yapabileceğinizi bilmiyorsunuz. Bu konuda da çok yetenekli değilsiniz. Sizlere yardımcı olabilecek biri de yok evinizde. İşte bu site tam size göre. Buzdolabınızda bulunan ürünleri yazıyorsunuz size hangi yemeği yapacağınız listeliyor.Hem de yapılışını da veriyor.

SİTE:  myfridgefood.com

3- Bu sitemiz futbola ilgi duyanlar için. Aramıza bazı insanlar vardır ki çok eski yılların  takım kadrolarını bile sayacak kadar fanatiktir. Hatta bazı takımların hangi yıllarda hangi takımla  oynadığını, skorunu ve golleri kimin attığını bile verebilir. İşte bu sitede çok hoşunuza giden eski yıllara ait maçların 90 dakikasını bulabilirsiniz.

SİTE: livefootballvideo.com

4- Ailenizden biri aranızdan ayrıldı ya da halen berabersiniz. Onunla resim çekilmişsiniz fakat resimleriniz siyah beyaz. Acaba o resimleri bugün çekilseniz nasıl olurdu? Haydi eski resimlerinizi renklendirmeye var mısınız?

SİTE:  demos.algorithmia.com/colorize-photos/

5- Bir film izlediniz ve filmdeki mekan çok hoşunuza gitti. Acaba nerede çekildi diye de merak ediyorsunuz. Buyurun site sizin merakınızı gideriyor. Filmlerin hangi mekanlarda çekildiğini ayrıntılarıyla anlatıyor.

SİTE: movie-locations.com

6- Sadece belirli müzik gruplarını dinliyor olabilirsiniz. Ya da sadece belirli müzikleri dinliyor olabilirsiniz. Fakat çevrenizdeki insanlar sizden farklı kişi, grup ve müzikleri dinliyor. Bu durumdan rahatsızsanız bu siteye 3 grup ya da şarkıcı yazıyorsunuz site size yeni şarkıcı ve grupları sunuyor.

SİTE: gnoosic.com

7- Oyun meraklıları gün geçtikçe artmaktadır. Hatta siz de birçok oyun oynamış ve meraklar istekle yeni oyunları takip ediyor olabilirsiniz. Bu site oyun tavsiye değil. Biraz farklı bir şekilde oynadığınız oyunlardaki müzikleri sizlere sunuyor. Bu şekilde de oyun  oynamadığınız zamanlarda da müziği dinleyerek kendinizi oyunda hissedebilirsiniz.

SİTE:  downloads.khinsider.com

8- Bu sitemiz biraz bayanlara hitap ediyor sanki. Ya da bize öyle geliyor. Bir film izlediniz, bu dizi takipçisiniz ve sevdiğiniz karakterin üzerindeki kıyafetler ilginizi çekti. İstemez misin acaba bu kıyafetlerin aynısı nerede  ve kaça satılıyor? Merak etmeyin sizin adınıza araştırmış.

SİTE: wornontv.net

9- Gün boyu telefonunuzla mı uğraşıyorsunuz. Fakat gün boyu küçük ekrana bakmaktan yorulduysanız bu site tam size göre. Siteye giriş yapıyorsunuz ve o andan sonra telefonunuza gelen bütün bildirimlere telefonunuza gelmeye başlıyor. Bu site bize whatsapp uygulamasını bilgisayardan kullanımı olan web.whatsapp.com’u hatırlattı.

SİTE: pushbullet.com

10- Acaba şu anda dünyanın öbür tarafındaki bir şehirde insanlar neler yapıyor merak ediyor musunuz? Ediyorsanız bu site tam size göre . Dünya üzerinde çok farklı şehirlerin kamera görüntülerini canlı olarak sizlere sunuyor. Türkiye’den de Nevşehir -Uçhisar var.

SİTE: kylinewebcams.com

11- Çoğu zaman filmlerin giriş bölümünde görürüz:”Bu film gerçek olaylardan alınmıştır.” ya da “Bu filmin gerçekle ilgisi yoktur.” Bu sitemiz filmlerin gerçekliği ve gerçekse ne kadar olduğu ile ilgili araştırmalar sizlere sunuyor. Film severler için vazgeçilmez bir site olduğunu düşünüyoruz.

SİTE: informationisbeautiful.net/visualizations/based-on-a-true-true-story

12-Yukarıdaki sitenin benzeri olabilecek bir site ama bu biraz daha gelişmiş şekli diyebiliriz. Burada film karakterleri, resimler, hayatlara dair daha ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.Mesela film karakteri ile filme konu olan kişilerin resimleri gibi…

SİTE: historyvshollywood.com

13-Eğlenceli bir site olduğunu düşünüyoruz. Bu site sizlere dünya üzerinde farklı yerlerin ve dillerin aksanlarını (ağız özelliklerini ) sunuyor. Sizin lokasyonunuzu alıp harita üzerinden belirliyor. İsterseniz sizler de bu aksanlara ilaveler yapabilirsiniz.

SİTE: localingual.com/?ISO=TR

14- Dünya yuvarlıktır fakat hiç düşündünüz mü dünya üzerinden herhangi bir yerden tünel kazarsam ve bir yönde ilerlersem acaba tünelin sonundaki ışık nereden çıkar? Hiç merak etmeyin sizin adınıza biri düşünmüş ve bununla ilgili bir site hazırlamış.

SİTE: antipodesmap.com

15-  Ansızın film izlemek istediniz. Karar veremediniz . O anda çok mutlu, sinirli, heyecanlı, telaşlı olabilirsiniz. Peki izleyeceğiniz film sizin ruh halinize uygun değilse. Ters etki yaratırsa ne yaparsınız? Merak etmeyin bunu da düşünen bir işsiz olmuş ve siteyi yapmış.

SİTE: agoodmovietowatch.com/mood

16- Yine film severler için bir site sunuyoruz. Çok hoşuna giden filmleriniz illa ki vardır. Bunların bazılarını siz keşfetmişsiniz bazıları da sizlere tavsiye olarak sunulmuştur. Bu filmler çoğu zaman kült filmlerdir ve sinema camiasında illa ki belirli yeri vardır. Peki bütün bu filmlere ulaşamadıysanız site sizlere yardımcı oluyor. İşaretliyorsun beğendiğin filmleri sana benzer filmler sunarak yardımcı oluyor.

SİTE: tastedive.com

17- Bizim dışımızda canlılar yaşamlarını nasıl sürdürür. Siz bunları sadece belgesellerde mi olduğunu düşünüyorsunuz? Tabi ki hayır. Site sizlere diğer canlıları 24 saat onları doğal ortamlarında gözetleyen bir şekilde tasarlanmış. Filler, aslanların yaşamlarını merak ediyorsanız buyurun siteye.

SİTE:  explore.org/livecams/currently-live/decorah-eagles

18- Dünya üzerindeki insanlar ne kadar mutlu, sinirli  ya da mutsuz. Bunları biliyor musunuz? Tamamen kullanıcılarının verilerine dayanarak oluşturulmuş ve sizlere sunulmuş bir site. Diğer ulusların ne kadar mutlu ne kadar mutsuz . Öğrenmek istiyorsanız buyurun.

SİTE:howisthe.world

19- Rönesans dönemini herkes duymuştur. Özellikle o dönemde yapılan sanatsal ürünler bugün bile baştacı eserlerdir. Özellikle resimde çok kaliteli resimler ortaya koymuştur Rönesans. Bu sitede sizin resimlerinizi bir Rönesans örneği haline çeviriyor. Gerçekten başarılı.

SİTE: ai-art.tokyo/en/

20- Siz Nevşehir’den erkek arkadaşınız Aydın’dan  Kırşehir’e üniversite okumaya geldiniz. Fakat değişik nedenlerle(yaz tatili, karantina..) birbirinizden uzak kaldınız. Baş başa film izlemek istiyorsunuz ama aranızda kilometrelerce yol. İşte bu sizleri buluşturuyor ve aynı ortamda film izliyormuş hissi veriyor.

SİTE: kast.gg/#firstPage

21- Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış. Bu tabire uygun olarak hazırlanmış bir site. Bazı insanlar acaba youtube ne kadar izleniyor, twitterda kaç profil var gibi soruların cevabını merak ediyor olabilir. Sizler merak edip çenenizi yormak istiyorsanız buyurun o zaman.

SİTE: socialblade.com

22- Ekonomi muhabbetlerinde dolar kuru hep konuşulur. Özellikle eskiden dolar şu kadardı şu senelerde dolar bu kadardı. Mesela 1945 yılında doların ne kadar olduğunu merak ediyorsanız haydi.

SİTE:numbeo.com/cost-of-living/comparison.jsp

23- 12 kategoride belirlediği kitaplarla sizlere değişik tercihler sunan bir kitap. Sonu hüzünle bitsin istiyorsanız seçiyorsunuz size o kitapları liste olarak veriyor. Şaşırtıcı olsun diyorsanız yine aynı işlemi yapıyor.

SİTE: whichbook.net

24- Biraz çatlak site olduğunu düşünüyoruz. Acaba bir yere atom ya da nükleer bomba atılsa ne kadar zarar verir diye aramızda kaç kişi düşünebilir. İlla ki vardır. Siz de düşünüyorsanız uygulamalı olarak görebilirsiniz.

SİTE: outrider.org/nuclear-weapons/interactive/bomb-blast

25- Spotify’i herkes bilir ve kullanır. Acaba orada dinlenilmeyen  şarkılar hangisi? Bugüne kadar en meşhur ya da çok dinlenilen şarkıları biliyoruz da dinlenilmeyen şarkıları ilk defa duyduk. Belki de o şarkıları dinleyen birkaç kişiden bir olabilirsin. Biz denedik ama bizi çok sarmadı, sizi sarabilir.

SİTE: forgotify.com

26- Senaryo yazıyorsunuz ya da yazmak istiyorsunuz. Meşhur filmlerin senaryosunu merak ediyorsunuz. Bu yolla da kendinize yol göstermesini istiyorsunuz. O zaman beklemeyin birçok filmin senaryosu burada.

SİTE: imsdb.com

27- Tarih tutkunları için vazgeçilmez bir site. Dünya haritası üzerinde kim bilir ne kadar savaş olmuştur ve nasıl olmuştur diye merak ediyorsunuz. İşte tam aradığınız bir site. İstediğin yeri ayarla istediğin zamanda savaşlar kimle kimin arasında olmuş ve nasıl sonuçlanmış?

SİTE: chronas.org

28- İstanbul’da istediğin yeri harita üzerinden tıklayıp o bölgedeki sokak satıcılarının seslerini kuşları cıvıltıları dinlemek ister misiniz? Bir nevi şairin dediği gibi “İstanbul’u dinliyorum gözlerim kapalı”

SİTE: soundsslike.com

29- CİA’ye ait bu sitede dünya üzerinde bütün bölgelerin bilgilerine ulaşabilirsiniz. Tüm ülkelerin demografik, ekonomik, coğrafi, tarihi ve bunlara ait istatistiki bilgileri içeren ve sürekli güncellenen bilgileri mevcuttur.İlgilisine duyurulur.

SİTE: cia.gov/library/publications/resources/the-world-factbook/geos/tu.html

30- Bir uygulama aradınız ve tam işiniz görecek şekilde yapılmış. Tam kuracaksınız aaa! Bir bakıyorsunuz program ücretli. O zaman başka arayışlara girmeniz gerekiyor ve bu da uzun uğraşlar gerektiyor. Üzülmeyin sizin işinizi hallediyor.Size alternatifler sunuyor.

SİTE: alternativeto.net

31- İki arkadaş ya da belirli ortamlarda her zaman tartışma konularından biri ekonomidir. Nedense hep karşılaştırma konusu olmuştur. Mesela Almanya hayat şartları çok uzun, internet orada daha pahalı gibi muhabbetler hep yapılır. Acaba bu tarz veriler doğru mudur yoksa sallama veriler midir? Hiç merak etmeyin site sizin adınıza iğneden ipliğe her şeyi karşılaştırıyor.

SİTE: numbeo.com/cost-of-living/comparison.jsp

32- Evinizde koltuk mu kırıldı? Musluklar mı bozuldu? Eşiniz ya da anneniz sizden yapmanızı istedi. Yapamıyorsunuz. Tamirciye onlarca para vermek istemiyorsunuz. Ne yapmak gerekir? Beceriksiz damgasını yemektense siteye uğrayıp nasıl yapıldığına bakmam faydalıdır diye düşünüyoruz.

SİTE: ifixit.com/Guide

33- Bir diziye başlayacaksınız ve kaç gün kaç saat sürdüğü ile ilgili hiçbir fikriniz yok. Buyurun o zaman site size izlediğiniz dizilerin kaç gün kaç saat süreceği ile ilgili bilgi veriyor.

SİTE:tiii.me

NOT: Yazıdaki bilgiler netten ortamında bulunmuş olunup yeni ve ilginç bulunduğunda ilave edilecektir.