9.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı MEB Kitabı Etkinlik Cevapları Sayfa – 240

 OKUMA ÇALIŞMALARI

Hazırlık

1. Mektup yazma ihtiyacının kaynağı hakkındaki düşüncelerinizi söyleyiniz.

 

İnsanlar hayatın varlığından beri iletişim ihtiyaçları vardır.Mektup da uzak yerlerdeki insanlarla bu iletişim ihtiyacını gideren bir vasıtadır.

 

2. Günümüzde mektubun insan hayatında daha az yer tutmasının nedenlerini tartışınız.

Günümüzde mektubun az olmasının nedeni teknolojik gelişmeler. Artık telefon,internet gibi uygulamalar hayatın içinde yerini almaktadır. Bunlar mektuptan daha işlevsel hale gelmektedir.

1. Metin

Lyon, 11 Kasım 1932

Babacığım,

Sabri Esat’ın odasından yazıyorum. Sınavlar bitti. Tam iki sertifikamı da alarak lisansiye oldum. Param olsa bu iyi haberi size telgraflardım. Paris’e hareket etmek için müfettişe yazdığım bir mektubun cevabını bekliyorum. Birkaç güne kadar gelir. Müsaadesiz hareket edenlere kızıyor. Yoksa hemen Paris’e giderdim. Karşılaştırmalı edebiyat sınavı çok iyi geçti. Ayrıntılarını sonra anlatırım. Sınav için önceden hazırladığım bir ekspoze, hocaların çok hoşuna gitti. O kadar ki Üniversite dergisinde yayınlamak için istediler. Verdim.

Sınavlarım iyi geçmeseydi çok üzülecektim, çünkü sertifikanın güçlüğüne rağmen, başarısızlığım başka türlü yorumlanabilirdi. Üniversite hayatı bitti. Yakında doktoramı hazırlamaya başlarım. Üç, dört yıl sonra Fransa’ya gelip, gitmek üzere… Türkiye’ye dönüp dönmeyeceğimiz bir haftaya kadar anlaşılır. Zaten birçok dönenler var. Mesela, Sabri Esat gidiyor. Size selam ve saygıları var. İstanbul’da sizi görecek. Öğrenci yurdunda beraber kaldığımız Enver Ziya da gidiyor. Sizi görmesini

söyledim. Onunla çok eskiden tanışırız. Babacığım, eğer Türkiye’ye döneceksek ve eğer paraya ihtiyacımız olursa, size telgrafla yalnız miktarı yazarız. Ama Bedir’in aylığını gönderirseniz eğer, Hükümetin vereceği yolluk yeterli gelir. Paris’e hareket etmezden önce tekrar yazarım. Ama sizin

mektubunuzu artık Paris’te bekleyeceğim. Yuvamızı özlem, sevgi ve saygıyla kucaklarım babacığım.

Sabah

 

Sabahattin Eyüboğlu

Bedri Rahmi Eyüboğlu, Kardeş Mektupları

Metinde Geçen Bazı Kelime ve Kelime Grupları

ekspoze: Bilimsel bir toplantıda okunup tartışılan bilimsel yazı.

lisansiye: Bir fakülte ya da yüksekokuldan lisans diploması almış kişi.