Ahmet Kutsi Tecer Kimdir, Hayatı, Biyografisi, Eserleri, Özellikleri, Edebi Kişiliği…

Ahmet Kutsi Tecer Kimdir, Hayatı, Biyografisi, Eserleri, Özellikleri, Edebi Kişiliği…

  • Geleneksel Türk tiyatrosundan yararlanarak çağdaş kalıplara uygun oyunlar yazdı.
  • Oyunlarında güncel olayları yansıtarak toplum­sal değişmeyi sergileyen ve sıradan İnsanların bu değişim karşısındaki tepkilerine parmak basan bir yazardır.
  • Konusunu ünlü Köroğlu hikâyesinden alan ve bir folklor araş­tırması özelliği taşıyan “Koçyiğit Köroğlu” adlı oyununda Köroğlu’nu yeniden yorumlar. Yazarın Dede Korkut üslubuyla ve Eski Türk dininden kattığı unsurlarla zenginleşen bu oyununda Köroğlu, Gök Tanrı tarafından Oğuzların haklarını korumak için gönderilen bir destan kahramanı olarak takdim edilir.
  • Orta oyunu tekniklerinden yararlanarak Batı’ya özenenleri eleştirdiği “Köşebaşı” adlı oyununda İstanbul’un Rüstempaşa Mahallesi’nde yirmi dört saatlik zaman diliminde yaşanan gün­lük, sıradan olayları canlandırdı. Mahalle kahvesiyle bakkalın yan yana bulunduğu bir köşede sabah başlayan hayat; bekçi, bakkal, kahveci gibi tiplerin konuşmalarıyla geceye kadar devam eder. Uzun yıllar İstanbul dışında yaşadığı için kimsenin tanımadığı bir yabancı, hasla olan babasının öldüğünü duyunca o sabah gelir ve babasının cenazesini sessizce seyrettikten sonra bir süre kah­vede oyalanır. Hava kararınca kendini kimseye tanıtmadan köşebaşından ayrılarak mahalleden uzaklaşır.
  • Yazarın “Bir Pazar Günü” ve “Satılık Ev” adlı iki oyunu daha vardır.