Ahmet Ümit Kimdir, Hayatı, Biyografisi, Eserleri, Özellikleri, Edebi Kişiliği…

Ahmet Ümit Kimdir, Hayatı, Biyografisi, Eserleri, Özellikleri, Edebi Kişiliği…

  • Edebiyat dünyasına şiirle başlasa da ününü polisiye roman türünde verdiği eserlerle elde etmiş, genç yazarların bu alanda yazmasında etkili olmuştur.
  • Türk edebiyatında polisiye roman türünün ön­cülüğünü yapmıştır. Bazı yapıtları TV dizisine ve uzun metrajlı filme aktarılmıştır. Eserleri birçok yabancı dile çevrilmiştir.
  • 1992’de yayımlanan ilk öykü kitabı “Çıplak Ayaklıydı Gece” aynı yıl Ferit Oğuz Bayır Düşün ve Sanat Ödülü’nü almış, kitap aynı zamanda yazarın edebiyat dünyasında tanınmasında önemli rol oynamıştır.
  • Gerilim duygusunun üst seviyede olduğu “Sis ve Gece”, yaban­cı dile çevrilen İlk Türk polisiye romanı olmuştur. Eser sinemaya uyarlanmıştır.
  • Sultanı Öldürmek: 2012’de yayımlanan roman aşk, tarih ve po­lisiye roman özelliği taşır. Eserde, İstanbul’un fethi ile ilgili farklı görüşlere sahip bilim insanları arasındaki olaylar, konuşmalar aşk ve cinayet ele alınır. Başlıca kahramanları Müştak, sevgilisi Prof. Nüzhet ve Nüzhet’in hocası Prof. Tahir Hakkı’dır. Nüzhet’in öldü­rülmesi ve katilin bulunmaya çalışılması esere polisiye roman niteliği verir. Olaylar anlatıcı konumundaki Müştak (ben anlatıcı) aracılığıyla verilmiştir. Müştak’ın iç monologları esere farklı bir özellik katmıştır.
  • “Bab-ı Esrar” romanında Şems-i Tebrizî’nin öldürülüşünü, Türk edebiyatında pos (modernizmin başat eğilimlerinden olan felse­fenin dine, metafiziğe eğilimini Mevlevilik/Mevlana bağlamında ele almıştır. Eser, dokusuna katılan Mevlevilik-mistisizm-metafizik bilgilerle felsefi roman Özelliği de kazanmıştır.
  • Annesinden dinlediği masalları düzenleyip polisiye roman kurgusuyla yazdığı “Masal Masal İçinde” adlı kitabı bazı özel okul­larda ders kitabı olarak okutulmuştur.

ESERLERİ

Roman

Sis ve Gece, Sultanı Öldürmek, Bab-ı Esrar, Kar koku­su, Pataana, Kukla, Beyoğlu Rapsodisi, Beyoğlu’nun En Güzel Abisi, Aşk Köpekliktir, Nİnatta’nın Bileziği, Kavim

Çizgi Roman

Başkomiser Nevzat-Çiçekçinin ölümü, Başkomiser Nevzat- Tapınak Fahişeleri, Başkomiser Nevzat Da­vulcu Davut’u Kim Öldürdü

Hikâye

Çıplak Ayaklıydı Gece, Bir ses Böler Geceyi, Agatha’nın Anahtarı, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

Şiir

Sokağın Zulası

Deneme

İnsan Ruhunun Haritası