Alev Alatlı Kimdir, Hayatı, Biyografisi, Eserleri, Özellikleri, Edebi Kişiliği…

Alev Alatlı Kimdir, Hayatı, Biyografisi, Eserleri, Özellikleri, Edebi Kişiliği…

  • İzmir’de doğmuş, ODTÜ ekonomi-istatistik bö­lümünü bitirmiş, Amerika’da felsefe alanında doktorasını yapmıştır.
  • Çeviri ve incelemelerinin yanı sıra romanlar yayımlamıştır.
  • İlk romanı “Yaseminler Tüter mi Hâlâ?” da Kıbrıs’ta başlayıp Yunanistan’da biten Kıbrıslı iki kişinin, Zangoç Spiro’nun kızı Eleni’nin Arif Tahsin’le evlenip Naciye adını alması fakat bir İftira-ya uğrayıp Yunanistan’a gitmesi, orada evlenmesi ve Türklerden yana olduğu için öldürülmesini anlatır.
  • “Or’da Kimse Var mı?” başlığı altında yayımladığı dörtlemesin-de yerleşmiş değerlerle aydının çatışmasını işler.
  • “Viva La Muertel” adını taşıyan dörtlemenin ilkinde çıkar ilişkileri karşısında değerlerinden uzaklaşmış romanın kahramanı Günay Rodoplu’nun şahsında aydının dramını; ‘Nuke’ Türkiye! adını taşı­yan ikinci kitapta aydının Batı sömürüsü karşısındaki çaresizliğini, “Valla Kurda Yedirdin Beni” ve “O.K. Musti Türkiye Tamamdır”da Kürt sorununu, sorunun temelindeki yoksulluğu, gelir dağılımın­daki adaletsizliği, devletin yanlış politikalarını dile getirmiştir.
  • İşkenceci” romanında 12 Mart 12 Eylül öncesi siyasal olayları eleştirmiştir.

  • Sanatçının iki cilt halinde yayımladığı “Schrödinger’in Kedisi” adlı romanı ütopik özellikler taşır. Kendilerine Onarımcılar adını veren bir avuç insanın gezegenimizde Kutsal Koalisyon’un dışın­da kalarak, hatta karşı çıkarak verdikleri yaşam mücadelesi anla­tılır. Yazar, simgesel bir anlatımla aslında değişen Türkiye’ye ve Türkiye’nin Cumhuriyetten sonra sosyal ve politik değişmelerine göndermede bulunur.
  • 2014’te Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü al­mıştır.

ESERLERİ

Roman          

Yaseminler Tüter mi Hâlâ, İşkenceci, Or’da Kimse Var mı?, Nuke Türkiye, Valla Kurda Yedirdin Beni, O.K. Musti Türkiye Tamamdır, Schrödinger’in Kedisi, Kadere Karşı KoyA.Ş.

Deneme- İnceleme

Şimdi Değilse Ne Zaman, Hayır Diyebilmeli İnsan

Çeviri

Emin Yol, Filistin Sorunu, Haberlerin Ağında İslamBunları da gezebilirsin.

blank

Aşık Daimi, Ali İzzet Özkan, Davut Sulari, Sefil Selimi Hayatı ve Eserleri…

Aşık Daimi Kimdir, Hayatı, Biyografisi, Eserleri, Özellikleri, Edebi Kişiliği… Erzincan yöresi aşıklarından olup İstanbul’da yaşamıştır. …