Alev Alatlı Kimdir, Hayatı, Biyografisi, Eserleri, Özellikleri, Edebi Kişiliği…

Alev Alatlı Kimdir, Hayatı, Biyografisi, Eserleri, Özellikleri, Edebi Kişiliği…

  • İzmir’de doğmuş, ODTÜ ekonomi-istatistik bö­lümünü bitirmiş, Amerika’da felsefe alanında doktorasını yapmıştır.
  • Çeviri ve incelemelerinin yanı sıra romanlar yayımlamıştır.
  • İlk romanı “Yaseminler Tüter mi Hâlâ?” da Kıbrıs’ta başlayıp Yunanistan’da biten Kıbrıslı iki kişinin, Zangoç Spiro’nun kızı Eleni’nin Arif Tahsin’le evlenip Naciye adını alması fakat bir İftira-ya uğrayıp Yunanistan’a gitmesi, orada evlenmesi ve Türklerden yana olduğu için öldürülmesini anlatır.
  • “Or’da Kimse Var mı?” başlığı altında yayımladığı dörtlemesin-de yerleşmiş değerlerle aydının çatışmasını işler.
  • “Viva La Muertel” adını taşıyan dörtlemenin ilkinde çıkar ilişkileri karşısında değerlerinden uzaklaşmış romanın kahramanı Günay Rodoplu’nun şahsında aydının dramını; ‘Nuke’ Türkiye! adını taşı­yan ikinci kitapta aydının Batı sömürüsü karşısındaki çaresizliğini, “Valla Kurda Yedirdin Beni” ve “O.K. Musti Türkiye Tamamdır”da Kürt sorununu, sorunun temelindeki yoksulluğu, gelir dağılımın­daki adaletsizliği, devletin yanlış politikalarını dile getirmiştir.
  • İşkenceci” romanında 12 Mart 12 Eylül öncesi siyasal olayları eleştirmiştir.

  • Sanatçının iki cilt halinde yayımladığı “Schrödinger’in Kedisi” adlı romanı ütopik özellikler taşır. Kendilerine Onarımcılar adını veren bir avuç insanın gezegenimizde Kutsal Koalisyon’un dışın­da kalarak, hatta karşı çıkarak verdikleri yaşam mücadelesi anla­tılır. Yazar, simgesel bir anlatımla aslında değişen Türkiye’ye ve Türkiye’nin Cumhuriyetten sonra sosyal ve politik değişmelerine göndermede bulunur.
  • 2014’te Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü al­mıştır.

ESERLERİ

Roman          

Yaseminler Tüter mi Hâlâ, İşkenceci, Or’da Kimse Var mı?, Nuke Türkiye, Valla Kurda Yedirdin Beni, O.K. Musti Türkiye Tamamdır, Schrödinger’in Kedisi, Kadere Karşı KoyA.Ş.

Deneme- İnceleme

Şimdi Değilse Ne Zaman, Hayır Diyebilmeli İnsan

Çeviri

Emin Yol, Filistin Sorunu, Haberlerin Ağında İslam