9.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı MEB Kitabı Etkinlik Cevapları Sayfa – 259

9.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı  MEB  Kitabı Cevapları 259. sayfanın cevaplarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

4.

17.4.1980 Ankara

Sevgili Kardeşim,

Mektubuna teşekkür ederim.

Ali Haydar’a yazdığım mektuptan sanırım haberin olmuştur. Hikaye özel sayımızla ilgiliydi. Bu arada

senin de hikayelerini görmek isterim. Şiirlerini dikkatle okudum. Bir eleştirmen olmadığımı hep itiraf ederim. Ama açıklıkla yapmaktan çekinmediğim bir yönüm var. O da okuduğum şiirlerin ne kadar şiir olduğunu anlayabildiğim kadarı ile çekinmeden söylemek. Eğer söylediklerimde yanılmıyorsam ve karşımdaki kavrayışı derin bir kişi ise bunun yararı oluyor. İşte bu çerçeve içerisinde sana, “şairliğin özel hayatının bir parçası gibi kalsın“ diyorum. Bunu bendeki örneklere bakarak söylüyorum. Devam etmekte yarar görürsen nasıl bir gelişme gösterirsin bilemem.

Yazar kişi, sahasını mutlaka iyi seçmeli; Mavera‘daki incelemen Rasim‘den söz ettiği için yayımlanmadı. Sadece emek mahsulü bir verim de değil. Fakat orijinal sayılabilecek yakalayışların var. Yazını bunlar değerli kılıyor ve bize sebat gösterdiğin takdirde bir gelecek vadediyor. Hikaye ve romanında eğer şiirlerindeki kadar bir sanatkar varsa, onlar için de barajı aşan bir seviye söz konusu olmayabilir. Ama onları görelim isterim ilkin. Fakat onlardaki başarın ne olursa olsun kendine eleştirmenliği as meslek edinmeni isterim. Edebiyat’ta Mavera’da uzun zamandır şiir ve hikaye yayınlayan kabiliyetli insanlar var. Onlar hakkında, -küme küme yaparak- çok ciddi ve “ahbap işi” olmayan çalışmalar, planlayacağın konular olabilir. Düzenli arşiv bir kitaplık, daima not alarak okumalar, çalıştığın konuyu ehil kişilerle tartışmalar ve bazı zevkleri, istirahatleri yazabilmek için terk yapılacak işlerin olmalıdır. Eleştiri, sahiplerini bekleyen bomboş bir meydan… Bunu da kabiliyetini bu yönde kullanman için bir motif olarak öne sürmek mümkün.

Ali’ye ve diğer arkadaşlara selamlar.

Gözlerinden öperim.

Cahit Zarifoğlu

Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerleri bu mektuptan hareketle uygun ifadelerle doldurunuz.

a. Metinde duygu ve düşünceler, SAMİMİ bir anlatımla dile getirilmiştir.

b. Metin EDEBİ  mektup türünün özelliklerini taşımaktadır.

c. Mektupta sağ üst köşede TARİH ve YER yazılmıştır.

ç. Mektup bir HİTAP sözüyle başlamıştır.

 5. (I) Geniş halk kitlelerini ilgilendiren bir konunun, (II) konuyla ilgili uzmanlarca (III) bir jüri önünde (IV) tartışılmasına (V) açık oturum denir.

Yukarıdaki numaralandırılmış ifadelerden hangisi yanlıştır?

A) I.        B) II.       C) III.    D) IV.     E) V.