Buket Uzuner Kimdir, Hayatı, Biyografisi, Eserleri, Özellikleri, Edebi Kişiliği…

Buket Uzuner Kimdir, Hayatı, Biyografisi, Eserleri, Özellikleri, Edebi Kişiliği…

  • Ankara doğumlu olan sanatçı Hacettepe Üniversitesinden biyolog olarak mezun olmuş, yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli üniversitelerde akade­misyen olarak çalışmıştır.
  • Düşsel, fantastik, bilimkurgu nitelik taşıyan eserlerinde postmodern romanlarda sıkça görülen geri dönüş anlatım tekniğine başvurmuştur.
  • Aşk, yalnızlık, intihar, yaşama bağlılık gibi zıtlıklar üzerine kurulu “İki Yeşil Susamuru” romanında Nilsu adlı bir kadının düşsel, fantastik dünyasını, arkadaşı Selen’in sayesinde hayata tutunma­sını, Troman’la evliliğini anlatır. İki kadının dünyasından insanları sorguladığı bu romanında klasik roman kalıplarının dışına çıkarak olay örgüsünü bir bilmece haline getirir.
  • “Kumral Ada Mavi Tuna” romanında başkahraman Tuna’nın aşkını, iç savaşını ve Türk aydınının modern ulusçuluğunu konu
  • Tarihî romanı “Uzun Beyaz Bulut-Gelibolu’da Çanakkale Savaşı’nı Türklerle Avustralyalılar arasında bir akrabalık bağı ku­rarak ele alır. Romanda Yeni Zelenda’dan gelen Viki adlı bir genç kadının, Çanakkale Savaşı’nda yararlılık göstermiş bir Türk gazisi­nin kendi dedesi olduğunu iddia etmesini ve söz konusu gazinin torunu Avukat Ali Osman ile aralarındaki aşkı anlatır.
  • İstanbullular” romanı, Atatürk Havalimanı dış hatlar terminalin­de, İstanbul ile çeşitli yönden bağlantıları olan, 15 kişinin hayatla, kendileriyle, hiç beklenmedik büyük bir tehditle ve İstanbul’un kendisiyle yüzleşmelerinin hikâyesini anlatır.
  • “Balık İzlerinin Sesi” romanıyla Yunus Nadi Roman Ödülü’nü al­mıştır.

ESERLERİ

Roman

Beyaz Bulut-Gelibolu, Balık İzlerinin Sesi, Kumral Ada Mavi Tuna, Uzun İstanbullular, “İki Yeşil Susamuru Anneleri Babalan Sevgilileri ve Diğerleri”, İstanbullular, Su- Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları

Hikâye

Benim Adım Mayıs, Ayın En Çıplak Günü, Güneş Yiyen Çingene, Karayel Hüznü, Şairler Şehri, Şiirin Kız kardeşi Öykü, İstanbul Blues, Yolda

Gezi

Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları, Şehir Romantiğinin Günlüğü, Newyork Seyir Defteri

Otobiyografi

Gümüş Yaz Gümüş Kız

Deneme

Selin ve Cem’le Yolculuklar, Benim Adım İstanbul