Gülten Dayıoğlu Kimdir, Hayatı, Biyografisi, Eserleri, Özellikleri, Edebi Kişiliği…

İçindekiler

Gülten Dayıoğlu Kimdir, Hayatı, Biyografisi, Eserleri, Özellikleri, Edebi Kişiliği…

  • Çocuk edebiyatı denince akla gelen ilk isim­lerdendir. Çocuklara ve gençlere yönelik olumlu değerleri aktarırken bunu kuru bir nasihat şeklinde değil, serüven dolu bir kur­guyla birlikte hayatın içinden seçtiği canlı örneklerle vermiştir.
  • Çocuk romanı niteliğindeki eserlerinde ailenin parçalanmasının çocuklar üzerindeki etkisini, çocuk aile ilişkisini ele almıştır.
  • Öykülerinde daha çok sorunları olan köy kadın ve kızlarıyla birlik­te köy insanını anlatmıştır.
  • Eserlerinde, yaşamdaki sorunların sevgiyle çözülebileceğini vur­gulamıştır.
  • Akıcı bir dil kullanmış, kahramanlarını yöresel ağızla başarılı bir biçimde konuşturmuştur.
  • “Döl” ve “Geride Kalanlar” adlı iki kitabında topladığı öykülerin­de Anadolu kadın ve kızlarının sorunlarını ekonomik, psikolojik ve sosyal açıdan işlemiştir.
  • Almanya’ya göçü işlediği öykülerinde. Almanya’da ki işçilerin ve köyde kalanların sorunlarını da başarılı bir biçimde anlatmıştır.
  • “Döl’ öykü kitabıyla Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü, “Leylek Karda Kaldı” ve “Güzel Hanım” Arkın Çocuk Edebiyatı ve Ma­sal Ödülü’nü, “Kafdağı’nın Ardına Yolculuk” gezi kitabıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Çocuk Edebiyatı Ödülü’nü almıştır.

ESERLERİ

Hikâye

Döl, Geride Kalanlar, Geriye Dönenler

Uzun  hikâye

Güzel Hanım, Leylek Karda Kaldı, Uçan Motor,Kırmızı Bisikletin Binicisi, Şenlik Günü,

Kır Gezisi, Azat Kuşu, Deli Bey

 

Çocuk romanı

Fad’iş, Dört Kardeştiler, Yurdumu Özledim, Suna’nın Serçeleri, Ben Büyüyünce, Dünya Çocukların Olsa, Işığın Çağı İnsanları, Parbat Dağının Esrarı, Ölümsüz Ece, Yeşil Kiraz Sekizinci Renk, Mo’nun Gizemi, Midos Kartalının Gözleri, Anılar İçinde Bir

Anı, Akgüvercin ile Yeşilsalkım’ın Aşkı

Gezi

Kafdağı’nın Ardına Yolculuk, Bambaşka Bir Ülke Amerika’ya Yolculuk, Efsaneler Ülkesi Çin’e Yolculuk, Kangurular Ülkesi Avusturalya’ya Yolculuk, Okyanuslar Ötesine Yolculuk, Doğal Güzellikler

Ülkesi Kenya’ya Yolculuk